O nas

PraŹródła to stowarzyszenie zajmujące się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. W ramach naszych działań staramy się promować interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka. Podejmując próbę rekonstrukcji historii i tradycji ludów indoeuropejskich, w tym Słowian, staramy się weryfikować aktualny stan wiedzy analizując wiele nieznanych dotąd źródeł.

Stowarzyszenie tworzą badacze, publicyści i edukatorzy. Od ponad 20 lat zajmujemy się edukacją historyczną, etnologiczną i ekologiczną, a także badaniami i analizą źródeł historycznych. Z wykształcenia jesteśmy kulturoznawcami, stąd nasze holistyczne podejście do metodologii badań. Doświadczenia wielu lat pokazują nam, że tylko podejście interdyscyplinarne daje możliwość uzyskania pełnego obrazu badanego zjawiska.

W ramach stowarzyszenia prowadzimy badania, warsztaty i wykłady. Od pięciu lat organizujemy Festiwal Historyczny, na którym promujemy wiedzę o Słowiańszczyźnie. W tym roku udało nam się zakończyć wieloletnie badania nad wspólnym źródłem wierzeń słowiańskich i indoaryjskich, czego rezultatem jest publikacja książkowa. Obecnie opracowujemy materiały i źródła do nowej książki. Trzymajcie za nas kciuki, ponieważ uwierzcie, ażeby mierzyć się z pewnymi tematami w dzisiejszej przestrzeni naukowo-politycznej potrzeba dużo odwagi i cierpliwości.

Zdajemy sobie sprawę, iż nasze badania mogą burzyć zastany porządek wśród naukowych doktryn. Wierzymy jednak, że prawdziwa nauka polega na weryfikowaniu faktów, nie zaś zwalczaniu informacji, które podważają obowiązujący paradygmat, co jest kształtowaniem totalizmu naukowego.

PraŹródła to także grupa przyjaciół dzielących pasję przyrodniczą i historyczną. Łączy nas wspólnota idei i przekonań. Wyrażamy chęć zachowania tradycji regionalnych oraz ochrony lokalnej przyrody. Spotykamy się, świętujemy tradycję i prowadzimy dyskusje na ważne tematy.

Sława!

Stowarzyszenie PraŹródła

Muchów 21A
59-424 Męcinka
NIP: 895-189-96-94

Kontakt

biuro@prazrodla.pl

+48 787 061 567