Idą Dziady, jak poznać czy odwiedził Cię duch?

Odczytywanie znaków było i jest ważnym elementem praktyk religijnych. U Ariów, Bałtów, Słowian znajdujemy zwyczaj rozpoznawania obecności istot nadprzyrodzonych poprzez odciski stóp.

Plemię indyjskie Kohl po spaleniu zwłok nieboszczka posypuje ziemię w jego zagrodzie popiołem na grubość palca i czeka do rana czy nie pojawią się na nim odciski stóp zmarłego. Zdarzało się bowiem, że w noc po pogrzebie zmarły wracał do domu. Należało go wtedy nakarmić dymem z jedzenia i odesłać w zaświaty.

Podobny zabieg znajdujemy wśród Mazurów z Prus Wschodnich, którzy podczas obchodów końca roku, przez 12 nocy, między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli rozpalają ogień, zostawiają wolną ławę przy piecu, przez całą noc trzymając na nim zapaloną świecę. Podłogę zaś od pieca do drzwi pokoju posypują piaskiem. Czekają potem, ażeby umarli zostawili na nim swoje ślady. Dawniej bowiem ludzie wiedzieli, że piec jest miejscem przejścia między światami. Duchy przodków wchodzą do domu przez komin i piec, złe duchy zaś przez próg domu, aby zły duch lub czarownica do domu nie miały wstępu, sypie się trochę piasku na próg domu, ażeby ich ślady wykryć i poczynić odpowiednie zabiegi ochronne. Dla Słowian i Bałtów próg domu był miejscem znaczącym, stanowił granicę i ochronę, dlatego musiał być wysoki. Próg domu był też miejscem spoczynku przodków i składania ofiar zakładzinowych.

W tradycji Jungdrung Bon podczas obchodów końca roku odprawia się ceremonię posyłania okupu dla duchów. Tu należy pamiętać, że duchy to nie tylko osoby zmarłe, to także istoty przyrody oraz inne klasy istot, mniej lub bardziej pozytywne, z którymi warto budować harmonijne relacje. Czasami pokój, w którym była ceremonia okupu wysypuje się popiołem i po upływie nocy sprawdza się ślady zostawione na podłodze, czy zachowały się ślady odcisków stóp duchów.

Idą Dziady więc w najbliższym czasie będziecie odwiedzać groby bliskich. Pamiętajcie o BHP „dziadowania”. Po powrocie z cmentarza warto oczyścić się wodą przez obmycie lub ogniem przez okadzanie. Pomyślnych Świąt!

Diana Jakubowska

Więcej o duchach i istotach żywiołów oraz związanych z nimi obrzędach, znajdziecie w przygotowywanej przez nas kolejnej książce.
www.prazrodla.pl
www.patronite.pl/prazrodla
www.facebook.com/praZrodla
www.instagram.com/historiaprazrodla