Ferie z Praźródłami

Zapraszamy Państwa na interesujące spotkania w formie opowieści, pokazu, wymiany opinii i pozytywnej energii. W każdy piątek ferii o 18.00 w restauracji „Młyn Wielisław”.

Tematy do wyboru:
1. Etnogeneza Słowian, czyli pochodzenie Słowian w oparciu o najnowsze, przełomowe badania naukowe z zakresu archeogenetyki, etnologii, językoznawstwa, archeologii i religioznawstwa. Temat budzący liczne kontrowersje i dyskusje, ostatecznie wyjaśniony za sprawą tegorocznych badań polskich badaczy.

2. Czy i na ile wierzenia słowiańskie były formą kultu sił przyrody ? O wierzeniach słowiańskich w ujęciu autorskich badań porównawczych przedstawiających kulturę duchową Słowian w o wiele szerszym i głębszym ujęciu niż dotychczasowe 200 lat badań nad tym zagadnieniem.

3. Baśń, bajka i legenda jako pozostałość mitu na przykładzie kultury słowiańskiej. W tym omówienie baśni „Jaś i Małgosia” w szczegółowej interpretacji obrzędów i rytuałów zachowanych w treści, symbolice, postaciach baśni.

4. Święty Mikołaj, bałwan, choinka – słowiańska geneza najbardziej znanych symboli świątecznych.

5. Mistyczne miejsca Sudetów – dawne świątynie, miejsca kultu, w tym te odnalezione przez nas w ostatnich latach.

6. Etnologiczny fenomen postaci Karkonosza – opowieść o Duchu Gór, legendarnej postaci Sudetów, o jego funkcjach i atrybutach oraz związanych z nim świętych miejscach w Górach Izerskich. Omówienie historycznej i religioznawczej genezy Karkonosza w powiązaniu z postacią Flinsa.

7. Czarownice – rzecz o kapłankach i kapłanach doby przedchrześcijańskiej i ich pozostałościach w obrzędowości słowiańskiej kultury ludowej.

8. „W poszukiwaniu korzeni – tworzenie totemów rodowych” – to spotkanie skierowane do rodzin. Polegają na odtwarzaniu tożsamości rodowej w oparciu o odnajdywanie własnych korzeni, związków z rodziną, miejscem pochodzenia, kulturą.

9. „Harmonia żywiołów” – opowieść w trakcie której uczestnicy poznają prastarą wiedzę o żywiołach. Według niej poszczególne żywioły (ziemia, woda, powietrze, ogień i przestrzeń) konstruują otaczający nas świat, jak również naszą psychikę, zmysły i emocje. Samodzielną prace z tymi elementami można realizować w oparciu o wzbudzanie i równoważenie żywiołów w swoim otoczeniu oraz w sobie. (całość w oparciu o tradycję Bon, szamanizm syberyjski i elementy słowiańskiej kultury ludowej).

10. Nic o nas bez nas – słowiańskie tradycje w krzewieniu demokracji bezpośredniej. Idea wiecu, sejmu, sejmiku, samorządności, wspólnotowości, samowystarczalności.

WYMAGANE ZAPISY!
Kontakt: kom. 787061567
zadenqba@wp.pl

Miejsce spotkania: Restauracja&Agroturystyka „Młyn Wielisław”, ul. Młyńska 9/2 SĘDZISZOWA, POGÓRZE KACZAWSKIE
Czas spotkania: około 1,5 godz.

Spotkanie prowadzi Rafał Jakubowski ze stowarzyszenia i wydawnictwa Praźródła, które zajmuje się badaniami naukowymi nad historią oraz kulturą Słowian. Swoje badania publikuje w książkach i artykułach. Dotąd ukazały się książki: „Wierzenia Słowian i Indoariów” (2019) oraz „Od Karkonosza do Flinsa” (2022).